اصطلاح دام

دام Dome به معنی گنبد می باشد. به واسطه شباهت بالای این دوربین مداربسته به گنبد، اکنون آنها را دوربین مداربسته دام می گویند. معمولا جنس دوربین مداربسته دام از فلز و یا پلاستیک و یا ترکیبی از این دو می باشد.

دوربین مداربسته دام چیست؟
شباهت دوربین مداربسته دام با گنبد

مصارف دوربین مداربسته دام

فضای داخلی دفاتر و شرکتها

داخل امکن مسقف ، مثل منازل و ادارات

داخل پارکینگ های مسقف ( دوربین دام ضد خاک)

مکانهایی خارجی که میبایست دوربین به سقف پیچ شود

داخل بانکها و موسسه پولی و صرافی ها

دوربین مداربسته دام همراه با دوربین مداربسته بولت جزو پر فروشترین ها در سیستمهای نظارت تصویری میباشد. این دوربین ها تنوع بیشتری نسبت به دوربین بولت داشته و ازجنس پلاستیک و یا فلزی و در مواردی ترکیب پلاستیک و فلز ساخته شده اند.

معمولا دوربین دام مناسب فضاهای مسقف و داخلی می باشد، اما دوربین مداربسته دام مناسب فضای خارجی ، ضد خاک ، ضد آب و حتی ضد ضربه نیز ساخته شده اند و در بازار مو جود میباشند.

به دلیل نوع ساختار این نوع دوربین، آنها را حتما باید به سقف پیچ کرد و در صورت لزوم استفاده از دوربین دام بر روی دیوار، حتما باید از پایه مخصوص دوربین دام استفاده شود.

دوربین مداربسته دام چیست؟
دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام در نوع با کاور ، بدون کاور ساخته شده اند که در نمونه با کاور شیشه ای، مسیر دید دوربین به سختی قابل شناسایی می باشد.

فضای دید و قابلیت دید در شب دوربین مداربسته بولت

دید در شب در دوربین های دام ممکن است وجود داشته باشد و یا خیر! این را می توان به راحتی از روی دوربین شناسایی کرد. اگر دوربین دام در کنار لنز به ال ای دی های دید در شب تجهیز شده بود به معنی آن است که این دوربین مداربسته در تاریکی شب قادر به فیلمبرداری از محیط است.

دید در شب در دوربین دام از دوربین بولت کمی کمتر می باشد و معمولا این نوع دوربین ها، دید درشب ۱۵ تا ۶۰ متری را دارا می باشند.

دید در شب در دوربین دام از طریق ال ای دی های مادون قرمز تامین می شود که هر چقدر اندازه این LED ها بزرگتر و یا بیشتر باشد، فاصله، بیشتری را پوشش می دهد.

زاویه دید دوربین مداربسته بولت بستگی به لنز تعبیه شده در آن را دارد که می تواند از نوع ثابت و یا متحرک باشد.

زاویه دید دوربین مداربسته دام
زاویه دید دوربین مداربسته دام

در نوع ثابت دوربین دام می تواند دید پیش فرضی داشته باشد که قابل تغییر نیست به طور مثال با لنز ۳٫۶ میلیمتری می توان زاویه ۷۰ درجه ای از محیط داشت. هر چقدر این عدد کوچکتر شود زاویه بیشتری از تصویر را خواهیم داشت .

در نوع متغییر یا به اصطلاح وری فوکال ، زاویه دید توسط نصاب بر اساس محیط تعیین می شود و معمولا زاویه دید از ۲٫۸ تا ۱۲ میلیمتر قابل تغییر می باشد.

گردش به چپ و راست و بالا و پایین در دوربین دام به راحتی به صورت دستی امکان پذیر است و نصاب پس از نصب می تواند به راحتی این زاویه دید مناسب را فراهم نماید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments