درجه حفاظتی آی پی چیست؟

بر روی دستگاههای سیستمهای حفاظتی که در فضای باز و یا در معرض گرد و خاک قرار می گیرد مثل دوربین مداربسته، پنل آیفون های تصویری، درب اتوماتیک و جک پارکینگی عددی در جه حفاظتی آن را در مقابل آب و خاک بیان می کند که در اصطلاح به آن آی پی حفاظتی یا IP می گوییم.

حرف IP  مخفف شده کلمه ingress protection می باشد که یک استاندارد جهانی برای تجهیزات الکتریکی در مقابل آب و ذرات خاک می باشد. از چپ به راست بعد دو حرف IP دو عدد وجود دارد که عدد اول از سمت چپ نشان دهنده مقاومت دستگاه در مقابل ذرات خاک می باشد و عدد دوم از سمت چپ نشان دهنده مقاونت دستگاه در مقابل آب و مایعات می باشد.

دوربین مداربسته
دوربین مداربسته

درجه حفاظتی در دوربین های مداربسته

همانطور که مشخص است دوربین های مداربسته به چند دسته تقسیم می گردد:

درجه حفاظتی دوربین دام : این نوع دوربین ها معمولا در درجه پایینی از حفاظت قرار دارند، این دوربین ها ضد آب نیستند اما ممکن است در مقابل گرد و غبار مقاوم باشند.

در برخی از دوربین های دام خاص قابلیت ضد آب بودن و حتی ضد ضربه بودن وجود دارد که مناسب اماکن ویژه ای است. پس قبل استفاده از این دوربین های مداربسته در فضای خارجی ، مشخصات فنی و IP حفاظتی آن را بخوانید.

درجه حفاظتی دوربین مداربسته بولت و باکس کاور دار: دوربین های مداربسته بولت معمولا از درجه حفاظتی بالایی برخوردارند و مناسب فضای خارجی ساخته شده اند با این حال ممکن است در شرایط سخت و زیر باران آسیب ببینند ، به همین خاطر از دوربین باکس کاور دار در فضای خارجی استفاده بیشتری می شود.

دوربین مداربسته اسپید دام:دوربین مداربسته اسپید دام در دو نوع داخلی و فضای خارجی ساخته می شود. دوربین های اسپید دام فضای خارجی از درجه حفاظتی بالایی برخوردارند و با اطمینان می توان در فضاهای باز از این نوع دوربین ها استفاده نمود.

درجه حفاظتی جک درب اتوماتیک

جک درب اتوماتیک ساخته شده که در فضای باز و زیر باران و خاک کار کند. پس نباید نگران کارکرد آن در فضای باز نباشید. اما نباید روی جکها را با شلنگ آب شست و یا آن را به صورتی روی در آی معلق نمود!

 

درجه حفاظتی پنل آیفون تصویری

تقریبا تمام پنل های تصویری می بایست در فضای خارجی و در خیابان نصب گردد. پنل ها از درجه حفاظتی خوبی (مطابق دیتا شیت خود پنل) ، برخوردار می باشند.

با این حال در نصب این پنل باید دقت فراوانی شود که تمام واشرها آن عایق باشند و نفوذ آبی صورت نگیرد. پس از نصب نیز از  آب گرفتن روی پنل به صورت مستقیم باید جلوگیری شود . بهتر است در پنل های آیفون تصویری از بارانگیر غیر استاندارد استفاده نگردد تا ضد آب بودن دستگاه از بین نرود.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here