دوربین مداربسته AHD چیست؟

چندین سال است در بازار دوربین مداربسته،  تکنولوژی دوربین مداربسته آنالوگ به عنوان ارزانترین سیستم و HDSDI و دوربینهای تحت شبکه IP به عنوان تکنولوژی های گرانقیمت وجود داشته اند و برای ارتقا واقعی کیفیت تصاویر از آنالوگ باید مهاجرت کلی به آی پی انجام می شد و یا با هزینه بسیار بالا در خرید اجناس و با بستر آنالوگ HD-SDI را انتخاب میکرد.

اما با گذشت چندین سال و با پیشرفت به وجود آمده در تکنولوژی جدید، ظاهرا مشکلاتی که سالها گریبانگیر دوربین های مداربسته آنالوگ بود تا حدود زیادی برطرف شده است.

سه تکنولوژی AHD ,HD-CVI  و AD-TVL تقریبا در یک زمان راه چاره مشکل آنالوگ را یافته و برطرف کرده بودند. سیستم دوربین مداربسته آنالوگ با گذر زمان به لنز و سنسورهای خوبی مجهز شده بودند ، اما مشکل اصلی در روش فشرده سازی تصویر و روش ارسال آن از طریق کابل کواکسیل بود. تکنولوژی ای اچ دی توانست بدون فشرده سازی تصویر و با تکنولوژی جدید در نوع ارسال تصویری بسیار با کیفیت را به ارمغان بیاوید.

دوربین مداربسته AHD چیست؟
دوربین مداربسته

AHD تکنولوژی مدرن HD/FULL HD تصویر ، صدا و کنترل سیگنالهای ارسالی به وسیله کابل می باشد که توسط کمپانی صاحب نام کره ای NEXTCHIP ساخته و ارتقا می یابد.البته به دلیل سورس باز بودن دوربین مداربسته AHD، کار دیگر کمپانی های سازنده دوربین مداربسته و دستگاه دی وی آر برای شخصی سازی نرم افزارها و تغییرات نرم افزاری باز بوده و استقبال از این سیستم بسیار بالا می باشد.

کیفیت تصاویر بالا در رزولوشن ۷۲۰P  و ۱۰۸۰P

دوربین مداربسته AHD چیست؟
دوربین مداربسته

این فن آوری به یک اسکن پیشرفته تصویرتجهیز شده در حالی که از یک تقسیم کننده روشنایی و رنگ تشکیل شده است و قادر است تاری و ضعف تصاویر را از بین برده و رنگها را شفاف و واقعی به نمایش در آورد. کیفیت تصاویر در سیستمهای دوربین مداربسته AHD (ای اچ دی)  به دو اندازه ۷۲۰P که تقریبا دو برابر با کیفیت تر از سیستمهای آنالوگ است و ۱۰۸۰P که تقریبا چهار برابر با کیفیت تر از سیستمهای آنالوگ میباشد. به همین علت می توان تصاویری را که توسط دوربین مداربسته AHD برداشته شده است را روی یک LED بالای ۴۰ اینچ دید و افتی در تصویر متوجه نشد. این مورد در سیستم های آنالوگی که حتی با کیفیت ۹۶۰H وجود داشت دیده نمی شد و با ارسال تصویر روی صفحه نمایشهای بزرگ افت محسوسی را شاهد بودیم.

اتصالات با کیفیت و ارزان

همین ویژگی برگه برنده دوربین مداربسته AHD می باشد. لازم نیست آموزش خاصی مشابه دوربین مداربسته تحت شبکه ببینید، از همان روش دوربین مداربسته آنالوگ استفاده کنید. سیستم آنالوگ خود را به ای اچ دی ارتقا دهید. با همان کابل و همان اتصالات و در نهایت خبر خوب دیگر این است که دوربین آنالوگ نیز با سیستم AHD سازگار است و می توان از دوربین مداربسته AHD و آنالوگ در کنار هم استفاده نمود.

فاصله زیاد و اتصال با کیفیت

زیاد نگران فاصله نباشید، از همان کابل کواکسیل قدیمی خود می توانید استفاده کنید.این تضمین در سیستمهای AHD تا ۵۰۰ متر وجود دارد.

دوربین مداربسته AHD چیست؟
دوربین مداربسته

فیلم هایی زنده بدون توقف یا تاخیر ببینید

سیستمهای دوربین مداربسته تحت شبکه همه چیزش که خوب باشد، تاخیر یا دیلی دارد که کمی آزار دهنده است. در دوربین های مداربسته ای اچ دی چنین چیزی نخواهید دید، فاصله زمانی دریافت و پخش تصاویر در دوربین های AHD تقریبا صفر است.

دوربین مداربسته AHD چیست؟
دوربین مداربسته

تاییدیه جهانی

همانطور که گفته شد AHDسورس باز بوده و برنامه جهانی دارد و می تواند با سیستمهای آنالوگ و آی پی سازگار شود. مهم نیست اکنون از چه سیستمی استفاده می شود ، AHD همه ی آنها را ساپورت خواهد کرد.ویدئو AHD را به راحتی می توان در یک سیستم نظارت تصویری یکپارچه ، که در آن سیسستم آنالوگ قدیمی وجود دارد بدون هیچ مشکلی جایگزین کرد.

دوربین مداربسته AHD چیست؟
دوربین مداربسته

همچنین سیستمهای ای اچ دی از سرویس ابری و مدیریت محتوا در کنترل از راه دور برای مدیریت دستگاههای PTZ ،دارای ورودی آلارم و همچنین پشتیبان گیری از فیلمها می تواند استفاده نماید.

اجزای تکنولوژی AHD

یک پردازنده تصویر با یک سیگنال وانتقال دهنده سیگنال AHD به واحد ISP+AHD TX در قسمت دوربین مداربسته AHD گیرنده صوتی و تصویری AHD RX و پردازنده دیجیتال در قسمت گیرنده یا دی وی آر

این نکته را باید در نظر داشت که سیستم AHD فقط گیرنده و فرستنده را شامل می شود و قسمتهای دیگر یک دوربین مداربسته می تواند توسط کمپانی های دیگر ساخته شود.

دوربین های مداربسته AHD معمولا از سه قسمت لنز، سنسور تصویر و پردازنده تصویر تشکیل می شود که تفاوت AHD با سایر تکنولوژی ها در پردازنده آن می باشد.

مهمترین عناصر دوربین مداربسته AHD

دوربین مداربسته AHD چیست؟
دوربین مداربسته

عناصر دوربین مداربسته و دی وی آر ahd

۱-لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین اگر دست انتخاب نگردد کیفیت تصاویر به صورت محسوس از بین می رود، تصاویر ممکن است به رنگ دیگری متمایل گردد و یا تصاویر تاری را شاهد باشیم. لنز هر دوربینی دریچه دریافت نور و رنگ از محیط است و این قطعه یکی از مهمترین قطعات تشکیل دهنده هر دوربین می باشد.

۲-سنسور تصویر

سنسور ۱٫۳ و یا ۲ مگاپیکسلی بخشی از یک دوربین کامل می باشد.این قسمت نور را دریافت کرده و آن را به سیگنالهای الکترونیکی تبدیل می کند تا به وسیله مانیتور و تلویزیون دیده شود. اما چیزی که پیشنهاد می شود استفاده از سنسورهای سیموس با کیفیت می باشد.برای مثال  SINY IMX 238 ساخت سونی حساسیت بالایی که دارد و در زمانی که نور کاهش می یابد (در شب) و در زمان استفاده از دید در شب تصاویر بسیار بالایی را تهیه می کند.

مهمترین پارامترهای یک سنسور عبارتست از: حساسیت سنسور، رزولوشن تصویر و سایز ماتریکس

۳-پردازنده ISP+AHD TX

یک تفاوت اساسی دوربین مداربسته AHD با دیگر دوربین های مداربسته در کارکرد همزمان ISP+AHD TX می باشد، که سیگنال را از سنسور دوربین دریافت کرده و به روشنایی و اجزای رنگ را بابهترین کیفیت پردازش (نور پس زمینه ، حساسیت ها ، کم کردن نویز و غیره می کند.

این قسمت در ادامه کنترل پردازش PTZ ، مدیریت روشنایی را که به صورت دیجیتال انجام شده به آنالوگ تبدیل کرده و آماده ارسال برای مسافت طولانی می کند.

تفاوت دوربین های تحت شبکه و ای اچ دی در همینجاست که در این قسمت دوربین های تحت شبکه عمل فشرده سازی را انجام می دهند اما در دوربین های ای اچ دی عمل فشرده سازی وجود ندارد ، به همین دلیل است که در سیستمهای AHD هیچ دیلی یا تاخیری دیده نمی شود.

پردازشگر AHD RX

AHD RX یکی از مهمترین بخشهاست که وظیفه بازخوانی کردن اطلاعات از فرستنده TX را دارد.این قطعه باعث تفاوت سیستم AHD با سایر سیستمهای نظارت تصویری می باشد.این بخش همچنین می تواند سیگنالهای CVBS/COMET/AHD را از کابل کواکسیل دریافت کند و رمز گشایی نموده و دوباره به صورت دیجیتال تبدیل نماید.

در این عمل در رنگ ، روشنایی ، صدا و بقیه بخش ها انجام می پذیرد.

یکی دیگر از برتری های سیستم AHD نسبت به سایر سیستمها در همین قسمت است که قادر است سیگنالهای CCTV , HDCCTV و IP را رمزگشایی کند .

این قسمت پس از رمزگشایی و پردازش سیگنالهایی را به بخش بعدی SOC می دهد.

۵-سنسور دیجیتال SOC

این پردازشکر در دی وی آر وجود دارد و نیازمند دریافت جریان صدا و تصویر همزمان می باشدو وظیفه دارد اینها را روی حافظه دستگاه (هارد دیسک) ذخیره نمایدو یک شرایط کاری راحت و یک سیستم نظارتی پایدار را به وجود آورد. این قسمت توسط چندین کمپانی صاحب نام از جمله هواوی ساخته می شود و بنا بر دقت و قدرت ذخیره سازی قیمت گذاری خواهد شد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments