انواع هارد دیسک برای دوربین های مداربسته

شاید خرید هارد دیسک برای Dvr دوربین مداربسته کار ساده ای به نظر بیاید، اما یکی از اصلی ترین اجزای استفاده شده در سیستمهای نظارت تصویری می باشد.
ما قبلا در پست جداگانه برانامه ای را برای محاسبه حجم هارد استفاده شده در دوربین مداربسته ارائه داده بودیم تا بر اساس تعداد دوربین و نوع ضبط، مقدار زمان پیش بینی شده ضبط تصاویر را محاسبه کنید.
حالا در این پست ما در مورد خود هارد دیسکها صحبت خواهیم کرد و اتواع مختلف آنها را معرفی خولهیم نمود، پس در ادامه با ما باشید.

انواع هارد دوربین مداربسته
هارد دوربین مداربسته

پیشنهاد ما در خرید هارد برای دوربین مداربسته

انتخاب و خرید دوربین مداربسته شاید برای هر شخص بیش از چند بار پیش نیاید و معمولا برای مهمترین مکانهایی که آن شخص دارد را مجهز به دوربین مداربسته خواهد کرد. جدا از اینکه چه مدل دوربین مداربسته ای کار شود، مطلب بسیار مهم در تجهیز مکان به سیستم نظارت تصویری، هارد انتخابی برای دستگاه دی وی آر می باشد که اگر در انتخاب این قطعه سهل انگاری شود ممکن است در مواقع ضروری و وقتی که نیاز به بازیابی از اطلاعات از روی هارد دیسک می باشد با گزینه هیچ فایلی موجود نیست برخورد کرد و تمام هزینه های انجام شده  فایده ای برای شخص خریدار این سیستم دوربین مداربسته نداشته باشد.

هارد دیسک (Refurbished) یا رفرش شده برای دوربین مداربسته

شاید دیده باشید که برخی فروشندگان هارد را با قیمت هایی تا ۳۰ در صد یا بیشتر ارزانتر نسبت به نمایندگی های اصلی فروش و یا فروشندگان عمده به فروش می رسانند. با کمی تحقیق در مورد این نوع هارد ها به این نتیجه ریدیم که این محصولات، نو نیستند و به عبارتی تعمیر شده شده می باشند. اما هاردهایی که اصطلاحا رف نامیده میشوند یا تعمیر شده (refurbished) به چه هاردهای گفته می شود؟ جواب این است که هارد خراب و معیوب پس از جمع آوردی در کارگاههای تخصصی یا کارخانه سازنده تعمیر شده و با یک لیبیل دوباره روانه بازار می شوند. اما در مورد کارکرد این نوع هاردها همه چیز به بخت اقبال خریدار مرتبط است و نمی توان انتظار خاصی از این نوع هارد داشت.

به طور کلی هارد های تعمیر شده :
مناسب کامپیوتر شخصی : پیشنهاد نمی شود
دوربین مداربسته آنالوگ :   پیشنهاد نمی شود
دوربین مداربسته AHD:     پیشنهاد نمی شود
دوربین مداربسته آی پی:   پیشنهاد نمی شود
دوربین مداربسته HDSDI:  پیشنهاد نمی شود

هارد دیسک معمولی لیبل سفید(وسترن) برای دوربین مداربسته

هارد دیسک های معمولی استفاده زیادی در Pc یا کامپیوتر های دسک تاپ شخصی دارند و معمولا بیشترین فروش را در کل موجودی هارد جهان داشته باشند. قیمت این نوع هارد ها بسیار مناسب بوده و عمر مفید بالای ۵ سال برای کامپیوتر های خانگی دارند. اما این هاردها چقدر برای دوربین مداربسته مناسب هستند؟ در سیستمهای دوربین مداربسته آنالوگ این نوع هارد ها تقریبا بدون مشکل می توانستند چند سالی دوام بیاورند، البته باید این را در نظر گرفت که کیس Dvr ها در سالهای گذشته بزرگ بوده و معمولا فن کوچکی برای خنک شدن قطعات داخلی دی وی آر وجود داشت ، اما در سالهای اخیر کیس دی وی آر ها کوچک و کوچکتر شد و  فن تهویه هم به مرور حذف شد، در نتیجه ما برای سیستمهای دوربین مداربسته آنالوگ هم پیشنهاد این نوع هارد را نمی کنیم.
هارد های معمولی بیشتر مناسب کامپیوتر های شخصی هستند که روزانه چند ساعتی روشن هستند و حتی در زمان روشن بودن بسیار کم به کار رایت میپدردازند. اما در دوربین مداربسته DVR ها ۲۴ ساعته در طول روز ۷ روز هفته و در طول کل ماه و سال خاموشی نداشته و دائم در حال ذخیره اطلاعات می باشند، از این رو نمی توان از این هارد ساده انتظار زیادی را داشت و اگر خوشبین باشید پس از یک سال و بعد از اتمام گارانتی باید به خزید یک هارد دیگر فکر کنید.
هارد ساده لیبل سفید می خواهد از هر برندی که باشد اصلا مناسب سیستمهای دوربین مداربسته AHD و یا HDSDI و همچنین آی پی نمی باشد. پس جدا از تهیه این نوع هارد دیسک برای این سیستمها خودداری فرمایید.

به طور کلی هارد های معمولی :
مناسب کامپیوتر شخصی : مناسب است
دوربین مداربسته آنالوگ :   برای DVR با فن خنک کننده – مناسب است
دوربین مداربسته AHD:     پیشنهاد نمی شود
دوربین مداربسته آی پی:   پیشنهاد نمی شود
دوربین مداربسته HDSDI:  پیشنهاد نمی شود

 هارد دیسک لیبل بنفش برای دوربین مداربسته

انواع هارد مناسب دوربین مداربسته
هارد دوربین مداربسته

در ابتدای توضیح مربوط به ان هارد دیسک باید گفته شود به همراه هارد دیسک لیبل بنفش شرکت وسترن دیجیتال شرکت سیگیت مدل Surveillance را معرفی نمود که با لیبل های مشکی سفید می باشد و از لحاض فنی و کارایی مشابه مدل وسترن دیجیتال لیبل بنفش می باشد .
هارد بنفش یا Surveillance ساخته شده که سیستمهای نظارت تصویری استفاده شوند. کمپانی های سازنده، این محصول را ویژه دستگاههای دی وی آر و NVR ساخته اند تا بتوانند ۳۲ عدد دوربین را با کیفیت ۱۰۸۰ همزمان در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفنه در کل طول ماه و سال به ضبط تصویر بپردازد و با کوچکترین مشکلی مواجه نشود.
این نوع هارد در حجم یک تا شش ترابایت تولید شده اند و موجود می باشند. بنابراین می توان با خیال راحت از میزان ذخیره سازی از هارد بنفش وسترن دیجیتال و هارد Seagate Surveillance در ضبط دوربین های مداربسته استفاده کرد.

به طور کلی هارد وسترن بنفش و سیگیت Surveillance :
مناسب کامپیوتر شخصی : فراتر از نیاز
دوربین مداربسته آنالوگ :   بسیار مناسب است
دوربین مداربسته AHD:     پیشنهاد می شود
دوربین مداربسته آی پی:   پیشنهاد می شود
دوربین مداربسته HDSDI:  پیشنهاد می شود

 هارد دیسک لیبل مشکی و قرمز

این نوع هارد دیسکها جزو سری پرقدرت کمپانی وسترن دیجیتال هستند که قیمت بالاتری را دارا مبباشند. این سری هارد دیسک مناسب طیف کامپیوتر شخصی از سطح پاببن تا سرورها بزرگ سطح بالا میباشند و همچنین می توان در سیستمهای نظارت تصویری از این نوع هارد ها با خیال راحت استفاده نمود.

به طور کلی هارد وسترن قرمز و مشکی  :
مناسب کامپیوتر شخصی : فراتر از نیاز
دوربین مداربسته آنالوگ :   فراتر از نیاز
دوربین مداربسته AHD:     بسیار مناسب میباشد
دوربین مداربسته آی پی:   بسیار مناسب میباشد
دوربین مداربسته HDSDI:  بسیار مناسب میباشد

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments